Jak wyznaczyć swoje cele?

Zastanawiasz się, do czego dążysz, co właściwie jest twoim celem. Miotasz się i zniechęcasz do działania. Też tak mam. Parę dni temu odkryłam coś, czym chciałabym się z tobą podzielić.

jak wyznaczyć swoje cele

Od paru miesięcy śledzę różne grupy na FB, w których udzielają się niesamowite kobiety. Mają swoje własne priorytety, pomysły na siebie, wiedzą, co je w życiu kręci. I dążą do spełniania swoich marzeń. Wśród tych grup jest także wiele kobiet zmęczonych dotychczasowym egzystowaniem, które nie mają pojęcia, co jest dla nich najważniejsze. Szukają inspiracji i pomocy, jak wyznaczyć swoje cele.

Ja osobiście jestem gdzieś pomiędzy – przez wiele tygodni mogę mieć świetny plan na siebie, realizować priorytety, dążyć do jakiegoś punktu, który sobie wytyczyłam. Tylko że jakoś ten punkt końcowy bywa często rozmyty. Po drodze zastanawiam się, czy moje zaangażowanie na pewno ma sens, że może to nie dla mnie.

O pasji to już nawet nie wspominam. Internet jest pełen świetnych inspiracji i propozycji, aż głowa pęka od tego nadmiaru i pojawia się tylko jedno pytanie – jak z tego gąszczu wybrać coś dla siebie, skoro NIC mnie tak naprawdę nie interesuje? Jak to wyczuć?

A może problem tkwi w tym, że zupełnie nie wiem, do czego w życiu dążę?

Jak wyznaczyć swoje cele?

Jakiś czas temu odkryłam magię słuchania podcastów. Kiedyś nawet nie wiedziałam, co się pod tym słowem kryje, jaki jest przekaz i o co, do licha, w tym wszystkim chodzi. Najczęściej korzystam z tej formy nauki (tak, bo dla mnie to jest nauka!) podczas ćwiczeń na stepperze. O aktywności fizycznej i jej wpływie na moje codzienne priorytety jeszcze napiszę, na pewno mocno wynika ona z wyznaczonego celu, jaki ciągle mam przed oczami.

Wracając do podcastów, z tych polecanych na iTunes wyłowiłam Ariadnę Wiczling, która uczy budowania swojego biznesu online. Ma także świetne podcasty o motywacji i pozytywnym patrzeniu na samego siebie w kontekście swoich działań i podejmowanych decyzji. Jeden z nich bardzo mocno na mnie podziałał. W TYM nagraniu Ariadna opowiada, jak wyznaczyć swoje cele, jak dojść do tego, co się tak naprawdę w życiu chce osiągnąć. Jak stworzyć swoją wizję siebie.

Najpierw pomyślałam, że to takie górnolotne wywody, bez przełożenia na rzeczywistość. Jednak gdy wspomniała o tym, jak uzmysłowienie sobie swojej wizji sukcesu wpłynęło na nią, na jej życie zawodowe i osobiste, zaczęłam słuchać uważniej.

Stwórz swoją Vision Board

Ariadna opisuje parę narzędzi, które ułatwiają budowanie owej wizji przyszłości. Ja skupiłam się na stworzeniu własnej vision board. Co to takiego jest? Vision board to kreatywna mapa swoich marzeń i wizualne przedstawienie swoich celów, pozytywnych skojarzeń, które mają nas na co dzień motywować. Może przedstawiać nasz rozwój zawodowy, marzenia o domu, rodzinie, pasjach czy podróżach. Ma nam to pomóc usystematyzować kierunek naszych działań, żeby nie błądzić po drodze, rozdrabniając się i próbując czegoś, co tak naprawdę nie przybliża nas do celu.

Jeśli wpiszecie sobie to hasło w wyszukiwarkę, znajdziecie sporo przykładów takich obrazkowych, wyciętych z gazet i folderów tablic, które wiesza się w widocznym miejscu, żeby móc sobie często przywoływać te nasze wizje. Ja jednak, podobnie jak Ariadna, mam zamiar stworzyć swoją mapę online i na komputerze. Będę mogła w każdej chwili zajrzeć do tych inspiracji i zaoszczędzę czas na wycinaniu 😉

Wiele razy, przeglądając różne magazyny, blogi, książki, portale internetowe natrafiałam na coś, co zapierało mi dech. Czasem to było jedno hasło, fotografia lub tylko jej detal – atmosfera, moje osobiste doznania, które automatycznie przychodziły do głowy, wywołując przyjemny dreszcz. Jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy, by te emocje powiązać z moją wizją siebie, żeby te inspiracje gromadzić i z nich korzystać na co dzień. Teraz widzę, że wiele straciłam.

Do stworzenia swojej wizji pomocne będą pytania, które także dołączone są do tego podcastu w formie medytacji. Warto przeznaczyć na nie odpowiednią ilość czasu, zrelaksować się, dzieciaki oddać pod opiekę taty i otworzyć się na te odpowiedzi, które do was przyjdą.

Moją mapę będę tworzyć na Pinterest, nie będę jej ukrywać (przynajmniej na razie 😉 ).

Zapiszę w odpowiednim folderze zdjęcia pięknych kobiet, które osiągnęły sukces. Pięknych niekoniecznie w znaczeniu fizycznym. Kobiet spełnionych, pewnych siebie, biorących z życia wszystko, co dla nich najlepsze.

Pewnie znajdą się zdjęcia wymarzonych miejsc, które chciałabym zobaczyć…

Jaka będzie twoja mapa marzeń?

Co się w niej znajdzie? Jakie zdjęcia, cytaty definiują Twoje cele? Bardzo jestem ciekawa, czy już próbowałyście tej formy określania swoich priorytetów. Czy u was się sprawdza? A może macie inne sposoby?

Podzielcie się ze mną swoimi odkryciami w komentarzu lub wiadomości.

Jeśli uważacie ten wpis za wartościowy, podzielcie się nim z innymi, szczególnie z tymi, którzy ciągle nie wiedzą, jak wyznaczyć swoje cele..

  • Takie mapy są super, moodboardy i vision board, choć o tej drugiej przeczytałam dopiero tutaj 🙂

    • Ja polecam Ci posłuchać tego podcastu, sprawia, że jakieś szufladki w głowie się otwierają 🙂