TOP 5 Skąd czerpię inspiracje projektowe?

… czyli słów kilka o największej mojej tajemnicy! ;-)

inspiracje projektowe

Wszyscy szukamy inspiracji w internecie: chcemy podpatrzyć sposób ubierania się ulubionej aktorki, przepisów na udaną imprezę, wpisujemy w wyszukiwarce hasła “pomysły na wakacje z dzieckiem” czy “100 sposobów na kurczaka w panierce”. Wielu z was szuka także zdjęć i artykułów dotyczących urządzania wnętrz i projektowania domów. Chcecie się czymś zachwycić, zaczerpnąć najfajniejsze pomysły i stworzyć coś swojego, pasującego do waszego stylu. Może się zdziwicie, ale nie inaczej jest z profesjonalistami, zajmującymi się na co dzień projektowaniem architektury, wnętrz i krajobrazu. Gdy dostaję zlecenie na projekt, to po wstępnych ustaleniach i inwentaryzacji pomieszczeń zabieram się za… szukanie inspiracji. Zaczynam zwykle od własnego zasobu odpowiedniej literatury fachowej, po czym przeszukuję swoje ulubione strony, gdzie zawsze znajdę aktualne informacje. Dziś przedstawiam wam mój absolutny top 5 miejsc w sieci, z których korzystam. Kolejność nie jest istotna.

 

Skąd czerpię inspiracje projektowe?

1.Gdy klient liczy na super nowoczesny dom…

… wtedy najlepiej zajrzeć tam, gdzie awangardowych brył jest pod dostatkiem. Bardzo lubię serwis Architizer.com ze względu na bogactwo różnorodnych projektów i realizacji, przejrzystość strony i dobór artykułów.

inspiracje projektowe

Bates Masi + Architects/architizer.com

2. Projekty zagospodarowania terenu, tworzenie przestrzeni publicznych i tych bardziej prywatnych, architektura krajobrazu – inspiracji do pracy nad nimi czerpię z serwisu Archilovers.com. Projektowanie urbanistyki jest zdecydowanie prostsze, przyjemniejsze i efektywniejsze, gdy mam do dyspozycji bazę najlepszych i najnowszych projektów z całego świata. Archilovers.com to, podobnie jak wyżej wymieniona witryna, zbiór prac różnego typu, jednak to właśnie tu wynajduję najlepsze realizacje przestrzeni, które wraz z architekturą budynków tworzą niepowtarzalny klimat.

inspiracje projektowe

Enota/archilovers.com

 

3. Coś, co najbardziej was interesuje, czyli projekty wnętrz mieszkań i domów, dla użytkowników prywatnych.

Jak wiadomo, klienci miewają różne oczekiwania. Niektórzy kochają ekstrawaganckie i nietuzinkowe rozwiązania, inni wolą minimalizm i prostotę. Jedni wybiorą coś w stylu ultra nowoczesnym, drudzy zakochają się w retro pastelach. Aby zadowolić wybredne gusta inwestorów prywatnych, potrzebuję zbioru bardzo różnorodnych inspiracji, gdzie aranżacje wnętrz są jasno i czytelnie pogrupowane w interesujące mnie kategorie, podzielone na projekty poszczególnych pomieszczeń, uwzględniające preferowany styl. Serwis Homify.pl w sposób przejrzysty zapewnia to wszystko, tworząc bazę ciekawych, głównie polskich realizacji.

inspiracje projektowe

Deco Chata/homify.pl

 

4. To, co naprawdę kocham, to wnętrza komercyjne – w tej kategorii bezkonkurencyjny jest Archdaily.com, gdzie zbiór realizacji przestrzeni biurowych, sklepów, showroom’ów jest niezwykle pokaźny i różnorodny. Niejednokrotnie, znudzona brakiem weny twórczej, dostawałam energetycznego kopa po przejrzeniu zaprezentowanych tutaj świetnych realizacji z różnych zakątków świata.

inspiracje projektowe

MAT Office/archdaily.com

5. Lubię wiedzieć, co we wnętrzarskiej trawie piszczy, co jest modne, jakich materiałów używają inni projektanci, które wyposażenie wybrać do moich projektów. Bardzo chętnie sięgam wtedy po e-wydanie “Architektury od wnętrza”, gdzie mam to wszystko podane na tacy.
inspiracje projektowe

Architektura od wnętrza/architektura.muratorplus.pl

Czy macie swoje ulubione źródła inspiracji? Podzielcie się nimi w komentarzach 🙂
Zachęcam do obserwowania mnie na Pinterest.com – zapisuję tutaj wiele inspirujących zdjęć!